İnternetten alışveriş yapmak güvenli mi? 

E-ticaret sektörüyle 1991 yılında tanışan Türkiye, aradan geçen 20 küsur yıla rağmen internetten alışveriş konusunda tutuculuğunu sürdürüyor. Bunun sebepleri arasında satın alınan ürünün tanıtıldığı gibi çıkmaması, kıyafetlerdeki beden uyuşmazlıkları ya da ürünün kalitesi ile ilgili tereddütler bulunmakla birlikte en büyük sebep, internetten alışverişin güvenli bulunmaması olarak gösterilebilir. Güvensizlik yalnızca internetten alışveriş ile sınırlı kalmıyor aslında. Genel olarak tüketicilerin sanal ortamda para aktarımı ile ilgili sorunu olduğunu, internet bankacılığında havale ve EFT işlemlerinin kullanım azlığı da destekliyor. 

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki internetten alışveriş yapmak ile dışarıdaki herhangi bir mağazadan alışveriş yapmak arasında hiçbir fark yok. Hatta bir çok zaman internetten alışveriş yapmak fiziksel bir mağazadan alışveriş yapmaktan çok daha avantajlı hale gelebiliyor. Belli başlı birkaç noktaya dikkat ettikten sonra dilediğiniz bir e-ticaret sitesinden alışveriş yapmanızda hiçbir sakınca yok. Dikkat etmeniz gereken noktaları ise şu şekilde sıralayabiliriz.

1- İnternetten alışveriş yaparken akla gelen ilk soru “Kredi kartı bilgilerim başkasının eline geçer mi?” sorusu oluyor. Eğer alışveriş yaptığınız e-ticaret sitesi sunucu ile istemci arasındaki iletişimin şifrelenmiş bir şekilde yapılmasını sağlayan SSL Sertifikası’na sahipse (outletdenal.com sitemizin tüm sayfalarının 128 Bit SSL sertifikası ile güvenliği sağlanmaktadır), kredi kartı bilgilerinizin başkalarının eline geçmesi mümkün değildir. Yani bilgileriniz özel bir şifreleme sistemi ile bankanıza iletilir ve işlem  güvenli bir şekilde gerçekleştirilir.

2- E-ticaret siteleri sizden kredi kartı şifrenizi istemez. Eğer kredi kartı şifrenizi talep eden bir internet sitesi ile karşı karşıyaysanız bu sitenin güvenli olmadığından emin olabilirsiniz.

3- Alışveriş yapacağınız sitenin E-Ticaret Siteleri ve İşletmecileri Derneği’ne üye olup olmadığına ve iletişim bilgilerini paylaşıp paylaşmadığına dikkat edin. E-ticaret siteleri ticari unvanlarını, telefon, adres ve e-posta adreslerini tüketici ile paylaşmak zorundadırlar.

4- Satın aldığınız ürününün paketini kargo görevlisinin önünde açarak ürünün yanlış ya da hasarlı olup olmadığını kontrol edin. Gerekirse tutanak tutturarak ürünü teslim almadan geri gönderin.

5- Garanti belgesi ve faturayı elinizde bulundurduğunuz sürece normalde sahip olduğunuz tüketici haklarına, internetten yaptığınız alışverişlerde de sahipsinizdir. Bu yüzden bu iki belgeyi saklayın.

Özetleyecek olursak;

İnternetten alışveriş yapmak bir mağazada alışveriş yapmaktan farklı değil.

SSL Sertifikası ve 3D Güvenlik ile kredi kartıyla güvenli ödeme yapılabilir. (sitemizde her iki güvenlik önlemi de alınmıştır.)

 Tüketicilerin internetten alışverişlerde de yasal hakları bulunuyor.

Bir internet sitesinden alışveriş yaparken, şirket hakkında araştırma yapın, şüphede kalırsanız telefonla arayarak bilgi alın.

E-ticaret siteleri mesafeli satış sözleşmesi ve ön bilgilendirme formu sunmak zorundalar. Alışveriş aşamasında okuyun.

Tüketici bir sorunla karşılaştığında karşısında muhatap alacağı biri var, telefonla ya da elektronik posta yolu ile iletişime geçebilirsiniz.

Garanti belgeleri ve ürün fiyat bilgileri kullanıcıyla paylaşılır, her şey şeffaftır.

Bütün bu yazdıklarımızın dışında aklınıza takılan her hangi bir soru olursa bilgi@outletdenal.com adresine e-posta gönderebilir ya da 0212 852 00 84 numaralı telefondan bilgi alabilirsiniz. 

Her zaman bizi tercih etmeniz dileğiyle, iyi alışverişler dileriz.